Grid Optimization (GO) Competition

Challenge 1 Final Results

Each Division evaluated the results of 17 synthetic network models with 20 scenarios each and 3 industry models with 4 scenarios each, a total of 352 scenarios.

*Top 10 Placement Division 1 Division 2 Division 3 Division 4
Organization: Lawrence Livermore National Laboratory 1 1 1 1
Team Name: gollnlp
Team Lead: Cosmin G. Petra
Members: Omar DeGuchy,
Ignacio Andres Aravena Solis,
Deepak Rajan
Organization: Lehigh University 4 3 2 2
Team Name: GO-SNIP
Team Lead: Frank Edward Curtis
Members: Daniel Kenneth Molzahn,
Andreas Waechter,
Ermin Wei, Elizabeth Wong
Organization: Georgia Institute of Technology 2 7 3 3
Team Name:  GMI-GO
Team Lead: Xu Sun
Members: Santanu Subhas Dey, Amin Gholami,
Kaizhao Sun, Shixuan Zhang
Organization: individuals 8 2 6 5
Team Name: BAT
Team Lead: Andrew George Telyatnik
Members:  Oleg Michailovich Strelnikov
Organization: individuals 6 6 5 4
Team Name: gravityx
Team Lead: Nathan Lemons
Members: Hassan Lionel Hijazi
Organization: University of Colorado - Boulder 3 5 7 8
Team Name: Tartan Buffs
Team Lead: Kyri Alysa Baker
Members: Mohammadhafez Bazrafshan,
Kaitlyn Garifi, Soummya Kar,
Javad Mohammadi
Organization: Northwestern University  5 4 9 9
Team Name: NU_Columbia_Artelys
Team Lead: Richard A Waltz
Members: Daniel Bienstock, Jorge Nocedal
Organization: Pearl Street Technologies 9 9 4 6
Team Name: Pearl Street Technologies
Team Lead: Hui Zheng
Members: David Bromberg, Marko Jereminov,
Amritanshu Pandey,  Larry Pileggi
Organization: Mississippi State University 10 11 8 7
Team Name: YongOptimization
Team Lead: Yong Fu
Members:  
Organization: Los Alamos National Laboratory 7 10 11 11
Team Name: ARPA-E Benchmark
Team Lead: Carleton Coffrin
Members:  
Organization: Global Optimal Technology, Inc. 11 12 10 10
Team Name: GOT-TJU-OPF
Team Lead: Gilburt Chiang
Members: Simon Wyatt, Lin Zeng
Organization: Penn State 17 8 13 12
Team Name: PennStateUP
Team Lead: Vinayak V Shanbhag
Members: Shisheng Cui, Afrooz Jalilzadeh,
Jinlong Lei, Wendian Wan
Organization: Bigwood Systems, Inc. 12 13 14 14
Team Name: teamBSI
Team Lead: Pat Causgrove
Members: Mohamed Hassanudeen Bin Abdul Samad,
Hsiao-Dong Chiang, Bin Wang
Organization: GERS USA, LLC 15 16 12 13
Team Name: GERS USA
Team Lead: Juan Manuel Gers
Members: Camilo Acostaa, Daniel Agudelo-Martinez,
Andres Felipe Rios, Sergio Rivera,
Diego F Rodriguez, Tomas Valencia
Organization: National Renewable Energy Laboratory 13 14 15 15
Team Name: NREL
Team Lead: Chin-Yao Chang
Members: Justin Chang, Yi Guo, Sonia Martinez,
Matthew Jason Reynolds, Rui Yang,
Changhong Zhao, Xinyang Zhou
Organization: Argonne National Laboratory 16 15 18 17
Team Name: ARGONAUTES
Team Lead: Kibaek Kim
Members:

Nai-Yuan Chiang, Brian C. Dandurand,
Youngdae Kim, Daniel Adrian Maldonado,
Michel Schanen, Victor M Zavala

Organization: The Optimization Firm, LLC 14 17 19 18
Team Name: The Optimization Firm
Team Lead: Nikolaos V Sahinidis
Members: Aida Khajavirad, Yash Pramod Puranik
Organization: Lawrence Berkeley National Laboratory 19 18 17 16
Team Name: Electrons Without Borders
Team Lead: Miguel Heleno
Members: Iason Iraklis Avramidis,
Leonel de Magalhães Carvalho,
Binghui Li, Alan Bastian Valenzuela Meza,
Vladimiro Miranda, Jubeyer Rahman,
David Karl Sehloff, Evangelos Vrettos,
Jie Zhang
Organization: Case Western Reserve University 18 19 16 19
Team Name: CasePower
Team Lead: Marija Prica
Members: Vira Chankong, Wei Lin, Kenneth A Loparo,
Kamlesh Mathur, Benjamin Eli Shrager,
Pitjaya Tangtatswas, Fan Zhang
Organization: individual  21 23 20 20
Team Name: OKReactors
Team Lead: Daniel N Lyons
Members:  
Organization: Georgia Institute of Technology 20 20 22 23
Team Name: GatechPSCAL
Team Lead: A. P Meliopoulos
Members: Maad AlOwaifeer, Gad Monga Ilunga,
Jiahao Xie, Chiyang Zhong
Organization: The University of Texas at Arlington 23 22 21 21
Team Name: BAM
Team Lead: Ramtin Madani
Members: Alper Atamturk, Ross Baldick
Organization: University of Nebraska - Lincoln 22 21 25 23
Team Name: Big Red
Team Lead: Wei Qiao
Members: Jianan Liu, Dongliang Xiao, Haixiang Zhang
Organization: University of Utah 25 24 24 22
Team Name: PAROTS
Team Lead: Mostafa Sahraei-Ardakani
Members: Masood Parvania, 
Charles Russell Philbrick Jr., Pablo A Ruiz,
Sayed Abdullah Sadat, Yuanrui Sang,
Hari Sundar, Nishith Tirpankar
Organization: Clemson University 24 25 25 23
Team Name: RTPIS-Lab
Team Lead: G. Kumar Venayagamoorthy
Members: Paranietharan Arunagirinathan,
Pramod Uthpala Herath, 
Iroshani Jayawardene
Organization: San Diego State University 26 26 25 23
Team Name: SDSU-GEIRINA
Team Lead: Saeed Dehghan Manshadi
Members: Xi Chen
Organization: University of California - Berkeley

did not

submit

did not

submit

did not

submit

did not

submit

Team Name: Berkeley
Team Lead: Somayeh Sojoudi
Members: Salar Fattahi, Ming Jin,
Javad Lavaei, Shmuel Shimon Oren
*Eligible Entrants may receive up to $100,000 per top ten placement

Up next: Challenge 2

Sponsors

Advanced Research Projects Agency - Energy (ARPA-E)  AIMMS  AMPL  GAMS

GurobiIBM  MOSEKSiemens